Krajowy podatek minimalny
Krajowy podatek minimalny
Przepisy o krajowym podatku minimalnym zaczęły w pełni obowiązywać od 1 stycznia 2024 r., a jego potencjalne rozliczenie powinno nastąpić po raz pierwszy już w 2025 r., wraz z rozliczeniem podatku dochodowego.
Rozwiązanie to obejmuje spółki będące podatnikami CIT, które rozpoznały za dany rok stratę podatkową z działalności operacyjnej lub osiągnęły z niej dochód nieprzekraczający 2% przychodów. Jednakże, z uwagi na szereg wyłączeń, sposób kalkulacji rentowności na potrzeby podatku minimalnego nie jest tożsamy ze sposobem kalkulacji CIT na zasadach ogólnych. Przepisy określają także szeroki katalog podmiotów, do których krajowy podatek minimalny nie znajdzie zastosowania, nawet w przypadku nieosiągnięcia wymaganej rentowności.
Stawka podatku minimalnego wynosi 10%, niemniej podatnicy mają możliwość wyboru jednej z dwóch metod ustalania podstawy opodatkowania – zwykłej oraz uproszczonej.
Nasza oferta:
W ramach naszych usług:
- w sposób szczegółowy przedstawimy Państwu zasady ustalania podmiotów objętych opodatkowaniem – w tym, czy w Państwa sytuacji możliwe jest zastosowanie jednego z wyłączeń,
- przeprowadzimy wstępną weryfikację, określając ryzyko objęcia Państwa podatkiem minimalnym,
- przygotujemy lub zweryfikujemy przygotowaną przez Państwa kalkulację poziomu rentowności,
- obliczymy podstawę opodatkowania oraz sam podatek minimalny – rekomendując przy tym najkorzystniejszą formę kalkulacji podstawy opodatkowania,
- wesprzemy Państwa w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, które należy złożyć do organów podatkowych w związku z rozliczeniem krajowego podatku minimalnego.
Umów się na 30 minutowe bezpłatne spotkanie bezpośrednio z naszymi ekspertami lub klikając:
Andrzej Paczuski
andrzej.paczuski@ptpodatki.pl
+48 510 051 712
Piotr Zaremba
piotr.zaremba@ptpodatki.pl
+48 694 376 076