Połączenie teorii z praktyką to cel nowego videocastu przygotowanego przez doradców podatkowych z kancelarii Paczuski Taudul. Eksperci naszej kancelarii zasiadli przed kamerami w studiu, by wspólnie z redaktorem Pawłem Rochowiczem omówić najważniejsze problemy polskiego prawa podatkowego.
Jak najmniej barier dla przedsiębiorców, jak najmniej zbędnych przepisów – to sens modnego ostatnio pojęcia deregulacji. Propozycje zmian na korzyść podatników przedstawia społeczny zespół pod kierownictwem przedsiębiorcy Rafała Brzoski. Swoje propozycje zmian, szczególnie w Ordynacji podatkowej ma też Ministerstwo Finansów.
W pierwszym odcinku „Podatkowej Paczki” pomysły te oceniają , jak również własne propozycje przedstawiają doradcy podatkowi i partnerzy w kancelarii Paczuski Taudul: Andrzej Paczuski i Maciej Grochulski.
Ich zdaniem, problem nadmiernego sformalizowania postępowań podatkowych rzeczywiście istnieje, jednak nie zawsze jest to kwestia wadliwych przepisów. Jak wskazuje Andrzej Paczuski, wielu przepisom, w tym podatkowym, nie da się zarzucić nadmiernego skomplikowania. – Ich stosowanie przez organy skarbowe nie zawsze jest zgodne z ich celem. Niektóre pomysły zespołu pana Brzoski dadzą się zrealizować na podstawie istniejących przepisów – dodaje Paczuski. Jako przykład podaje nadużywanie przepisu o wydłużaniu terminu biegu przedawnienia podatków w sytuacji, gdy zostaje wszczęte postępowanie karne skarbowe.
Kwestii przedawnienia podatków dotyczy tez inna propozycja, wspierana zresztą przez samorząd doradców podatkowych: skrócenie tego terminu z pięciu do trzech lat. Jak uważa Andrzej Paczuski, takie rozwiązanie być może byłoby dobre w VAT, natomiast w podatkach dochodowych uniemożliwiłoby rozliczanie strat w okresie pięcioletnim. Z kolei Maciej Grochulski opowiada się za skróceniem, ale też za ustanowieniem jednolitego terminu przedawnienie, by nie można było go wydłużać (dziś są takie możliwości).
– Mamy dziś daleko posuniętą elektronizację podatków, dzięki czemu administracja skarbowa dużo wie o podatnikach. To by przemawiało za skróceniem terminu przedawnienia. Jednak przynajmniej na razie nie wszystko da się wyczytać z tych elektronicznych danych i administracja w niektórych sytuacjach potrzebuje nieco czasu, by zweryfikować rozliczenia – mówi Maciej Grochulski.
Eksperci omawiają tez pomysły związane z postulatami częstszego wydawania ogólnych interpretacji prawa podatkowego, centralizacji wydawania interpretacji dotyczących podatku od nieruchomości, ugód i umów z urzędami skarbowymi, a także zmian przepisów o naliczaniu odsetek od zaległości podatkowych.
Audycja została nagrana 10 kwietnia 2025 r. według stanu prawnego i wiedzy uczestników nagrania na ten dzień.