CIT Trwałe obniżenie zobowiązań podatkowych

CIT Trwałe obniżenie zobowiązań podatkowych

Koncepcja promowania działalności rozwojowej od wielu lat wpływa również na nowelizowanie ustaw podatkowych. W polskim porządku prawnym funkcjonują instrumenty prawne nakierowane na wspieranie rozwoju podatników w drodze ulg oraz zmniejszeń obciążeń podatkowych przedsiębiorstw inwestujących w optymalizację procesów własnej działalności, a także komercjalizujących te produkty/usługi.

Poniżej przedstawiamy rozwiązania, które mogą korzystnie wpłynąć na zmniejszenie kosztów działalności, zarówno poprzez wygenerowanie dodatkowych środków finansowych dla spółki, jak i zmniejszenie jej zobowiązań podatkowych dzięki wykorzystaniu szeregu mechanizmów podatkowych.

Sprawdź co możesz zrobić żeby trwale obniżyć zobowiązania podatkowe w swoim przedsiębiorstwie.

Ulga na działalność badawczo-rozwojową

Jeżeli prowadzisz badania naukowe lub/i prace rozwojowe to rozważ skorzystanie z ulgi B+R, która pozwala na odliczenie kosztów poniesionych na prowadzoną działalność B+R (w przypadku kosztów pracowniczych to aż 200%), a tym samym efektywnie obniżyć kwotę podatku CIT do zapłaty.

Ulga na innowacyjnych pracowników

Jeżeli poniosłeś stratę albo osiągnąłeś dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia z tytułu ulgi B+R, masz możliwość wykorzystania tej kwoty poprzez odliczenie jej od zaliczki na PIT pracowników.

Ulga na prototyp

Jeżeli w ramach działalności swojego przedsiębiorstwa dysponujesz prototypem produktu, który jest aktualnie w fazie testowej i nie jest on jeszcze produkowany na masową skalę, to rozważ skorzystanie z ulgi na prototyp, która pozwala na odliczenie aż 30% kosztów uzyskania przychodów dotyczących produkcji próbnej i wprowadzania na rynek nowego produktu.

Ulga IP Box

Jeżeli w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wytwarzasz, rozwijasz lub ulepszasz kwalifikowane IP rozważ skorzystanie z preferencyjnego sposobu opodatkowania w postaci 5% w stosunku do dochodów osiągniętych z komercjalizacji tych praw.

Podwyższone koszty autorskie

Jeżeli zatrudniasz pracowników, którzy tworzą utwory rozważ skorzystanie z tzw. autorskich kosztów uzyskania przychodów. W rezultacie pracownicy, którym przysługują honoraria autorskie, mają możliwość uzyskania korzyści w postaci wyższego wynagrodzenia netto, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów przez pracodawcę.

Ulga na robotyzację

Jeżeli w ramach funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa wykorzystujesz roboty przemysłowe, które służą celom produkcyjnym rozważ skorzystanie z ulgi na robotyzację, która pozwala na odliczenia aż 50% kosztów poniesionych na robotyzację.

Ulga na ekspansję

Jeżeli ponosisz koszty w celu rozszerzenia swoich rynków zbytu – zarówno tych krajowych jak i zagranicznych, rozważ skorzystanie z ulgi na ekspansję, aby odliczyć te koszty od podstawy opodatkowania.

Ulga CSR

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który udziela wsparcia finansowego jednostkom i organizacjom prowadzącym m. in. działalność kulturalną, sportową, naukową, rozważ skorzystanie z ulgi CSR, która pozwala na odliczenie aż 50% tych kosztów.

Nasza oferta:

W ramach naszych usług:

  • dokonamy oceny możliwości skorzystania z poszczególnej ulgi poprzez weryfikację procesów biznesowych,
  • zidentyfikujemy koszty kwalifikowane,
  • przeprowadzimy audyt dokumentacji i kalkulacji kosztów pod kątem prawidłowego wykorzystania danej ulgi,
  • wesprzemy w przygotowaniu procedury,
  • wesprzemy klientów w przygotowaniu odpowiednich deklaracji podatkowych dotyczących zarówno bieżących jak i przeszłych okresów,
  • przygotujemy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej,
  • zapewnimy bieżące wsparcie poprzez okresową weryfikację wybranych procesów biznesowych pod kątem zastosowania ulg podatkowych,
  • wesprzemy klientów na etapie czynności sprawdzających w zakresie poszczególnych ulg,
  • poprowadzimy postępowanie podatkowe a także sądowe w zakresie poszczególnych ulg.
Jeżeli jesteś zainteresowana/y rozmową na temat trwałego obniżenia zobowiązań podatkowych w swoim przedsiębiorstwie, skontaktuj się z nami.

Umów się na 30 minutowe bezpłatne spotkanie bezpośrednio z naszym ekspertem lub klikając: 

MAGDALENA CHOCHOŁEK

magdalena.chocholek@ptpodatki.pl

+48 797 197 435