ZWOLNIENIA W ROZLICZANIU OD PODATKU AKCYZOWEGO
ZWOLNIENIA W ROZLICZANIU OD PODATKU AKCYZOWEGO

Regulacje z zakresu akcyzy mogą dotyczyć szeregu produktów/surowców, niekoniecznie już na pierwszy rzut oka kojarzących się z akcyzą (jak np. napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe czy samochody osobowe). Oprócz nich akcyza może być nakładana również na wyroby takie jak: paliwa opałowe, środki smarne, wyroby gazowe, wyroby węglowe, energia elektryczna, różnego rodzaju rozpuszczalniki czy też na całą gamę wyrobów nie-akcyzowych, ale zawierających w składzie alkohol etylowy – jak i wiele innych surowców/materiałów określonych szczegółowo w przepisach.

W wielu jednak przypadkach, w ramach prowadzonej działalności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych, przepisy akcyzowe przewidują szereg zwolnień/ulg w rozliczaniu należnego podatku akcyzowego. Przykładowo, ze zwolnienia od akcyzy może/mogą korzystać:

  • zużycie energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW,
  • niektóre oleje oraz preparaty smarowe, przeznaczone do wykorzystania do celów innych niż napędowe lub opałowe,
  • wyroby gazowe przeznaczone do celów opałowych do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, czy też wyroby gazowe przeznaczone do użycia w procesie produkcji energii elektrycznej.

NASZA OFERTA:

Korzystając z wieloletniego doświadczenia naszych specjalistów świadczymy kompleksowe usługi doradcze w zakresie wsparcia w procesie rejestracji dla celów podatku akcyzowego w CRPA. W ramach naszych usług możemy przykładowo:

  • dokonać stosownego przeglądu (audytu) prowadzonej działalności pod kątem identyfikacji wyrobów akcyzowych i/lub czynności opodatkowanych akcyzą,
  • zidentyfikować obszary, w których możliwe jest prowadzenie działalności w zakresie wyrobów akcyzowych z wykorzystaniem ulg/preferencji przewidzianych przepisami (np. identyfikacja możliwości zastosowania zwolnienia od akcyzy, stawki 0 zł, akcyzy, procedury zawieszenia poboru akcyzy czy zwrotu podatku akcyzowego),
  • wesprzeć/asystować w toku procesu wdrażania zwolnień/preferencji w rozliczaniu akcyzy.
Jeżeli jest Pani/Pan zainteresowana/y rozmową na temat możliwych zwolnień/preferencji w rozliczaniu akcyzy, skontaktuj się z nami.

Umów się na 30 minutowe bezpłatne spotkanie bezpośrednio z naszymi ekspertami lub klikając: 

Maciej Grochulski

maciej.grochulski@ptpodatki.pl

+48 501 012 085

Mateusz Śliwiński

mateusz.sliwinski@ptpodatki.pl

+48 796 439 058