Przełom wiosny i lata to czas kiedy pytania w zakresie cen transferowych zaczynają przybierać na częstotliwości, a określenie obowiązków dokumentacyjnych staje się tematem wewnętrznych spotkań. Z myślą o tych podmiotach, które nie chcą, aby przygotowania i realizacja obowiązków transfer pricing 2024 spędzała im sen z powiek, eksperci z Kancelarii Paczuski Taudul przygotowali serię podcastów „Obowiązki transferowe pod lupą”.
– Zależało nam, by podcast był dla słuchaczy realnym wsparciem, a nie jedynie powtórką z ustawy – mówi Anna Jaworska, doradca podatkowy i współautorka serii.
– Chcieliśmy, by odbiorca miał poczucie, że słucha kogoś kto zna realia pracy w biznesie i problemy z którymi spotykają się osoby odpowiedzialne za obszar cen transferowych, a nie tylko same przepisy – podkreśla Joanna Białobrzewska (Manager w naszym zespole cen transferowych), która prowadziła wywiad i zadawała pytania.
– Dlatego mówimy konkretnie, z przykładami aby dostarczyć jak najbardziej zrozumiałej treści naszym odbiorcom – wspomina Anna Jaworska.
Nasz cykl to nie tylko teoria, ale praktyczne przykłady, doświadczenia z analiz przeprowadzanych w Kancelarii oraz konkretne wskazówki naszych ekspertów, które pomogą uniknąć kosztownych błędów. Każdy odcinek to okazja do spojrzenia na obowiązki z zakresu cen transferowych z zupełnie nowej perspektywy – opartej na praktyce, a nie tylko przepisach.
Dwa pierwsze odcinki z cyklu „Obowiązki transferowe pod lupą” można już odsłuchać w popularnych serwisach streamingowych i podkastowych:
Odcinek 1: „Kiedy osoba kreuje powiązanie?”
W tym odcinku Anna Jaworska i Joanna Białobrzewska podejmują temat powiązań osobowych – teoretycznie prosty, w praktyce często problematyczny i tym samym poruszają m.in. następujące tematy:
- jakie osoby należy uwzględniać przy identyfikacji powiązań rodzinnych i funkcyjnych?
- czy członek zarządu bez umocowania formalnego może kreować powiązanie?
- jak skutecznie wykryć „faktyczną zdolność do wpływania na decyzje”?
- jakie ryzyka związane są z błędną identyfikacją powiązań osobowych?
Ten odcinek to obowiązkowe przypomnienie dla każdego, kto chce uniknąć błędów na etapie ustalania listy podmiotów powiązanych i dokumentacji cen transferowych.
Odcinek 2: „Powiązania kapitałowe – jak ich nie przeoczyć?”
W tym odcinku dotykamy kwestii, które szczególnie dobrze znają CFO i główni księgowi w grupach kapitałowych. Złożone struktury, udziały pośrednie, fundusze inwestycyjne czy holdingi to codzienność, w której nietrudno o błąd. Dlatego w niniejszym nagraniu omawiamy m.in.:
- jakie są najczęstsze błędy popełniane przez podatników przy identyfikacji powiązań kapitałowych?
- czy posiadanie certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych zawsze skutkuje powiązaniem – i kiedy przekroczenie progu 25% ma znaczenie?
- w jaki sposób prawidłowo obliczać udziały pośrednie i jak traktować je w przypadku skomplikowanych struktur kapitałowych?
- jakie błędy mogą skutkować pominięciem transakcji do analizy cen transferowych?
Na te pytania odpowiada nasza ekspertka Anna Jaworska, które zna niejedną tabelę przestawną i skomplikowane struktury powiązań.
__________________________________________________________________________________
A już w kolejnym odcinku nasi eksperci przyjrzą się momentowi identyfikacji powiązań – kolejnemu kluczowemu elementowi analizy TP.
_____________________________________________________________________________
Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości – zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. Chętnie pomożemy w ocenie powiązań, niekoniecznie oczywistych oraz innych aspektach związanych z obowiązkami dokumentacyjnymi w zakresie cen transferowych.