Tax Alert 1/2025: Pierwsze rozliczenie minimalnego CIT

Przypominamy, że w przypadku podatników, których rok podatkowy i kalendarzowy jest tożsamy, rozliczenie CIT za 2024 r. w terminie do 31 marca 2025 r. jest pierwszym, w ramach którego należy przeanalizować podleganie minimalnemu podatkowi CIT. W związku z tym, już teraz warto rozpocząć działania związane z weryfikacją, czy Spółka zostanie objęta obowiązkiem zapłaty tego podatku. 

Co do zasady, zobowiązani do zapłaty minimalnego CIT będą podatnicy, którzy w 2024 r.: 

  • ponieśli stratę podatkową ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych (tj. z działalności operacyjnej) albo 
  • osiągnęli udział dochodów podatkowych z działalności operacyjnej w przychodach podatkowych z działalności operacyjnej w wysokości nie większej niż 2%. 

Strata i rentowność dla celów minimalnego CIT jest kalkulowana przy uwzględnieniu specyficznych zasad. Przy obliczeniu straty oraz ew. rentowności nie uwzględnia się m.in.: amortyzacji podatkowej, kosztów pracowniczych oraz wzrostu kosztów energii. 

Możliwa jest więc sytuacja, w której wynik podatkowy obliczony na zasadach ogólnych będzie ujemny lub tak obliczona rentowność będzie niższa niż 2%, lecz wedle metodologii ustalonej w przepisach dotyczących minimalnego CIT udział dochodów w przychodach podatkowych będzie wynosić powyżej 2%. W takiej sytuacji, podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty minimalnego CIT. 

Zwracamy jednak uwagę, że jeżeli podatnik złoży zeznanie CIT-8 za 2024 r. z wykazaną stratą podatkową lub rentownością poniżej 2% (obliczoną na zasadach ogólnych) i jednocześnie nie zapłaci minimalnego CIT, po stronie organów podatkowych mogą pojawić się wątpliwości, a organ podatkowy zweryfikuję tę kwestię w toku czynności sprawdzających. W związku z tym, warto przygotować kalkulacje i ew. dokumentację potwierdzającą brak obowiązku zapłaty podatku minimalnego. 

Natomiast, w przypadku objęcia podatnika obowiązkiem zapłaty minimalnego CIT konieczne będzie wypracowanie prawidłowej metodologii ustalania podstawy opodatkowania (w tym zakresie również obowiązują zasady szczególne), w tym wybór najbardziej optymalnej metody (podstawowej albo uproszczonej). 

Chętnie wesprzemy Państwa w analizie ryzyk i obowiązków związanych z minimalnym CIT, a także w przygotowaniu dokumentacji potwierdzającej brak obowiązku zapłaty minimalnego CIT lub w wypracowaniu właściwej metodologii ustalania podstawy opodatkowania.

W razie pytań prosimy o kontakt z Adamem Hellwigiem, adam.hellwig@ptpodatki.pl lub Tomaszem Jankowskim, tomasz.jankowski@ptpodatki.pl